Część II - Działalność koła

Powiadom znajomego:

Działalność sportowo – rekreacyjna

Jednym z podstawowych zadań koła PZW jest działalność sportowo – rekreacyjna. W ramach tej działalności organizowane są zawody wędkarskie o „Mistrza Koła” , „Puchar Prezesa” i inne. Zwycięzcy tych zawodów reprezentują nasze Koło na szczeblu Rejonu i Okręgu PZW. Do chwili obecnej, możemy poszczycić się znacznymi osiągnięciami i tak :

Na szczeblu Okręgu :

W roku 1998 – drużyna w składzie : Proksa Zenon, Fudała Grzegorz, Kozub Beniamin, zajęła  I – miejsce w spławikowych zawodach seniorów.

W roku 2003 i 2005 – drużyna w tym samym składzie

zajęła   I – miejsce w spławikowych zawodach o Puchar OKS .

Na szczeblu Rejonu V

W latach 1995, 2001, 2002,  zdobyto  I – miejsce w zawodach o „Mistrza Rejonu”

W roku 2004  II – miejsce w zawodach o „Mistrza Rejonu”

W latach 1998, 1999, 2000  III – miejsce o „Mistrza Rejonu”

Oprócz seniorów w zawodach różnych szczebli startuje młodzież naszego Koła, która również zdobywa laury wędkarskie, i tak:

w latach 1994 i 1996  I – miejsce w drużynowych zawodach Rejonu V o „Młodzieżowego „Mistrza Rejonu”

w latach 1998 i 1999  II – miejsce w drużynowych zawodach o „Młodzieżowego Mistrza Rejonu V”

w roku 2005  I – miejsce w drużynowych zawodach Kadetów Rejonu V

Praca w Kole PZW

Praca w Kole PZW, spoczywa głównie na grupie osób wybranej przez jego członków na Walnym Zgromadzeniu. Wybrana grupa stanowi Zarząd Koła, który na czele z Prezesem organizuje pracę w kole i reprezentuje koło na zewnątrz. Nasz Zarząd stanowią pasjonaci, którzy poświęcają własny czas, siły i inwencję twórczą dla koła, którym kierują by przynosiło ono korzyści i zadowolenie członkom koła.                                                                                                                                                                                       Praca ta jest pracą społeczną, którą Zarząd Główny Polskiego Związku Wędkarskiego honoruje, odznaczając działaczy związku     odznakami PZW  za długoletnią pracę  we władzach związku różnego szczebla.

W okresie 15 – letniej działalności naszego koła wyróżnieni zostali odznakami PZW następujący działacze koła Nr 94 – Jeleń:

Okręgowa odznaka PZW

Pluta Jan, Bulanda Czesław, Rzepa Józef, Mzyk Krzysztof,Proksa Zenon, Helbin Jan, Wątroba Władysław, Banasik Andrzej, Blin Tadeusz, Sojka Józef, Wojtaczka Marian, Nęcek Franciszek, Olejarz Zbigniew.

Srebrna odznaka PZW

Mzyk Krzysztof, Bożek Tadeusz, Bożek Zenon, Kuciel Janusz, Proksa Zenon, Pluta Jan.

Złota odznaka PZW

Mzyk Krzysztof, Bożek Tadeusz.

Złota odznaka PZW z wieńcami

Mzyk Krzysztof, Bożek Tadeusz.

Do prac koła należy również opieka nad młodzieżą zrzeszoną w naszym kole. Prowadzimy sekcję Juniorów, Kadetów i Młodzików. Każda z tych grup ma opiekuna, który uczy zasad i metod wędkowania, sprawuje opiekę nad grupami w czasie zawodów wędkarskich rozgrywanych w Okręgu wg kategorii wiekowych. Poszczycić się możemy osiągnięciami, bowiem zarówno Juniorzy jak i Kadeci zdobywają laury na zawodach wędkarskich organizowanych przez Rejon V i Okręg PZW – Katowice.

Koło współpracuje z Domem Kultury naszej dzielnicy i na prośbę jego kierownictwa organizuje wędkowania z okazji Dnia Dziecka lub wędkowania  wakacyjne dla dzieci niezrzeszonych.

Kierownictwo Zarządu koła, posiada szczególne umiejętności w nawiązywaniu kontaktów współpracy i pozyskiwania sponsorów do pomocy finansowej i materialnej dla koła. Pomoc ta potrzebna jest w zarybianiu naszego stawu, zakupie nagród rzeczowych czy pucharów dla zwycięzców zawodów wędkarskich, organizacji imprez sportowo – rekreacyjnych dla dzieci i środowiska oraz wykonania niektórych robót w celu zabezpieczenia i uatrakcyjnienia łowiska i terenu wokół akwenu. Uzyskana pomoc widoczna jest na podopiecznym stawie, za co serdecznie dziękuje Zarząd i członkowie koła.

Ponadto jesteśmy współgospodarzami zbiornika Dziećkowice i opiekujemy się odcinkiem brzegu jeziora od strony rzeki Przemszy. Opieka ta obejmuje również czystość terenu wokół akwenu, dlatego corocznie, a czasem dwukrotnie w ciągu roku, członkowie naszego koła sprzątają przybrzeżne tereny przydzielone nam przez właściciela zbiornika. W zamian otrzymujemy specjalne  Karty wstępu upoważniające nas do wędkowania na przydzielonym odcinku brzegu jeziora.